Urlop menstruacyjny ? Kolejna firma wprowadziła taką możliwość

Udostępnij

Urlop menstruacyjny do niedawna był raczej pojęciem znanym na przykład z filmów. Żadna z pracujących kobiet nie odważyłaby się o niego prosić swojego pracodawcę. Choć często te kilka dni w miesiącu potrafią być naprawdę niekomfortowe.

Nierzadko zdarza się, że uniemożliwiają pracę, a nawet zwyczajne wstanie z łóżka. Na szczęście to się zmienia. Firmy coraz częściej starają się być elastyczne w tym temacie i wprowadzają urlop menstruacyjny, który nie jest traktowany na równi z wypoczynkowym.

Urlop menstruacyjny — czy można wziąć go w Polsce?

Przedsiębiorstwem, które jako jedne z pierwszych zdecydowało się wyjść naprzeciw potrzebom kobiet w tym temacie było PLNY LALA, sprzedające ubrania dla dorosłych oraz dzieci. Urlop menstruacyjny kobiety mogą tam wziąć już od 2020 roku. Po niej na zmiany zdecydowała się kolejna firma, w 2021 wprowadziła go Spadiora, produkująca apaszki.

Teraz grono znacznie się powiększyło. Serwis cyfrowej dystrybucji gier komputerowych GOG.com również udostępnił pracującym tam kobietom taką możliwość.

Z radością informujemy, że z dniem dzisiejszym wdrażamy urlop menstruacyjny dla wszystkich menstruujących pracowników GOG. Urlop menstruacyjny sprzyja integracji poprzez akceptację istnienia biologicznych różnic w miejscu pracy. Dając dodatkowe dni wolne dla osób doświadczających bólu miesiączkowego, potwierdzamy, że te objawy są prawdziwe – czytamy w oświadczeniu firmy na jej profilu na LinkedIn.

Czy kobiety czekają zmiany w prawie pracy?

Fundacja Akcja Menstruacja wraz z polskim feministycznym ruchem społecznym Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet postanowiły działać wspólnie, aby wpłynąć na prawo pracy w Polsce i urlop menstruacyjny stał się powszechnie stosowany.

Warto wspomnieć, że tego rodzaju przywilej jest już dostępny w innych krajach. Na przykład w Japonii można go już wziąć od 1947 roku. Otwarte w tym temacie są także: Indonezja, Korea Południowa, Tajwan, Zambia i niektóre prowincje Chin. We Włoszech jest dostępny dla tych kobiet, które posiadają zaświadczenie od lekarza, który w rozpoznaniu wpisze: „bolesne miesiączki”.

Related Posts

Polecane

Ciąża tydzień po tygodniu – co warto wiedzieć?

Ciąża to niezwykły czas w życiu całej rodziny. Warto wiedzieć...

Co to jest odruch Moro?

Odruch Moro jest to fizjologiczny odruch bezwarunkowy charakterystyczny dla...

Zielona herbata – dlaczego warto ją pić?

Zielona herbata cieszy się bardzo dużą popularnością, również w...

Jak dobrać muchę do stylizacji?

Wybór odpowiedniej muchy często okazuje się bardzo trudnym zadaniem....

Co przyszła mama powinna wiedzieć o pierwszych 8 tygodniach rozwoju ciąży

Pierwsze tygodnie ciąży to okres embrionalny. Rozpoczyna się od...

8 grup produktów, których nie może zabraknąć w zdrowej diecie

Chyba każdemu z nas zależy na zdrowym i sprawnym...
0
Would love your thoughts, please comment.x