Urlop menstruacyjny ? Kolejna firma wprowadziła taką możliwość

Udostępnij

Urlop menstruacyjny do niedawna był raczej pojęciem znanym na przykład z filmów. Żadna z pracujących kobiet nie odważyłaby się o niego prosić swojego pracodawcę. Choć często te kilka dni w miesiącu potrafią być naprawdę niekomfortowe.

Nierzadko zdarza się, że uniemożliwiają pracę, a nawet zwyczajne wstanie z łóżka. Na szczęście to się zmienia. Firmy coraz częściej starają się być elastyczne w tym temacie i wprowadzają urlop menstruacyjny, który nie jest traktowany na równi z wypoczynkowym.

Urlop menstruacyjny — czy można wziąć go w Polsce?

Przedsiębiorstwem, które jako jedne z pierwszych zdecydowało się wyjść naprzeciw potrzebom kobiet w tym temacie było PLNY LALA, sprzedające ubrania dla dorosłych oraz dzieci. Urlop menstruacyjny kobiety mogą tam wziąć już od 2020 roku. Po niej na zmiany zdecydowała się kolejna firma, w 2021 wprowadziła go Spadiora, produkująca apaszki.

Teraz grono znacznie się powiększyło. Serwis cyfrowej dystrybucji gier komputerowych GOG.com również udostępnił pracującym tam kobietom taką możliwość.

Z radością informujemy, że z dniem dzisiejszym wdrażamy urlop menstruacyjny dla wszystkich menstruujących pracowników GOG. Urlop menstruacyjny sprzyja integracji poprzez akceptację istnienia biologicznych różnic w miejscu pracy. Dając dodatkowe dni wolne dla osób doświadczających bólu miesiączkowego, potwierdzamy, że te objawy są prawdziwe – czytamy w oświadczeniu firmy na jej profilu na LinkedIn.

Czy kobiety czekają zmiany w prawie pracy?

Fundacja Akcja Menstruacja wraz z polskim feministycznym ruchem społecznym Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet postanowiły działać wspólnie, aby wpłynąć na prawo pracy w Polsce i urlop menstruacyjny stał się powszechnie stosowany.

Warto wspomnieć, że tego rodzaju przywilej jest już dostępny w innych krajach. Na przykład w Japonii można go już wziąć od 1947 roku. Otwarte w tym temacie są także: Indonezja, Korea Południowa, Tajwan, Zambia i niektóre prowincje Chin. We Włoszech jest dostępny dla tych kobiet, które posiadają zaświadczenie od lekarza, który w rozpoznaniu wpisze: „bolesne miesiączki”.

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Koszyczek pełen uroku: pomysły na piękne ozdoby wielkanocne

Piękne ozdoby do koszyczka wielkanocnego mogą całkowicie odmienić nawet...

Jak stres wpływa na rozwój dziecka?

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak nie bawić się z małym dzieckiem? Zachowania opiekuna, które mogą być źródłem strachu dziecka.

Czy wiesz, że mimo najlepszych chęci niektóre zachowania opiekunów,...

Jak wczesne doświadczenia z dzieciństwa wpływają na funkcjonowanie w dorosłym życiu? Style przywiązania.

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak budować pewność siebie?

Czy zdarzyło Ci się myśleć, że większość osób wokół...

Kto powinien płacić w restauracji?

Każdy z nas nie raz zadawał sobie pytanie, kto...
0
Would love your thoughts, please comment.x