Jak wybrać pierwsze buty do biegania?

Udostępnij

Niezależnie od tego, czy dopiero chcesz zacząć biegać, czy bieganie stało się już Twoim małym uzależnieniem. Dobre buty do biegania to podstawa. O ile do pierwszych delikatnych treningów wystarczą nam nawet stare buty sportowe, to docelowo musimy pomyśleć o zakupie dobrych butów biegowych. Jak wybrać pierwsze buty do biegania?

Mam wielką nadzieję, że czytasz ten wpis jeszcze przed rozpoczęciem swojej biegowej przygody. Wielu początkujących biegaczy decyduje się na treningi w nieodpowiednich butach. Przez to już po pierwszych krokach mogą odczuwać ból. Przez brak odpowiednich butów wiele osób często nieświadomie, zniechęca się i rezygnuje z tego sportu. Znam też osoby, które wychodziły biegać w trampkach, a wracały ze skręconą kostką.

Wchodząc do sklepu z butami do biegania, zobaczysz dziesiątki różnych modeli. Będą się one różnić nie tylko ceną i kolorem, ale też innymi parametrami. Liczba możliwości jest olbrzymia, a to nie ułatwia nam wyboru. Prawda też jest taka, że nikt nie jest w stanie jednoznacznie odpowiedzieć jakie buty będą najlepsze.

Co warto wiedzieć przed zakupem pierwszych butów do biegania?

Wszystkie fora i grupy internetowe zalane są masą informacji o tym, jaki rodzaj butów powinno wybierać się pod konkretny rodzaj nawierzchni. W specjalistycznych sklepach można nawet poprosić pracowników o analizę naszego sposobu biegania oraz dobranie butów stworzonych pod nasz sposób stawiania stopy. Mają one korygować i ułatwiać bieganie. Prawda jest jednak taka, że te wszystkie bajery nie są nam na początek potrzebne. Po co mamy wydawać prawie tysiaka na buty, których tak naprawdę nie będziemy w stanie ocenić. Jeśli bieganie stanie się naszą pasją, a na każdym treningu będziemy walczyć o urwanie choćby kilku sekund z rekordu czasowego, wtedy przyjdzie czas na zakup profesjonalnych butów.

Pierwsze buty do biegania powinny być uniwersalne. Dlaczego na start nie ma sensu inwestować w specjalistyczne rozwiązania? Przede wszystkim dlatego, że żaden sprzedawca nie będzie w stanie dokładnie określić jakie buty będą nam pasować. Dopiero gdy przebiegniemy trochę kilometrów, będziemy wiedzieć, czego nam brakuje i jakie rozwiązania w butach mogą nam się przydać. Wiem też, że mamy buty, które przeznaczone są na różne nawierzchnie biegowe. Jednak na początku sami nie wiemy, czy wolimy biegać na ratanowej bieżni stadionu, po leśnych ścieżkach czy może po zwykłym asfalcie. To kolejny powód, aby na początek sięgnąć po uniwersalne buty. Uwierz mi, gdy przebiegniesz kilkaset kilometrów, poznasz, kiedy buty będą stanowić dla Ciebie ograniczenie. Wtedy też będziesz wiedzieć, po jakiej nawierzchni lubisz biegać oraz jaki jest Twój cel. Przy zakupie kolejnych butów jasno określisz czy zależy Ci na jeszcze większej amortyzacji i stabilizacji. Na przykład po to, by pokonać maraton. Możliwe też, że zdecydujesz się na buty do bardziej agresywnego biegania, które pomogą Ci urwać te kilka sekund potrzebnych do pobicia rekordu.

Jak wybrać pierwsze buty do biegania?

Mam nadzieję, że już wiesz, czemu Twoje pierwsze buty powinny być uniwersalne. Postaw po prostu na wygodę i dobrą amortyzację. Daj sobie czas na pokonanie kilkuset kilometrów i zapoznanie się ze swoimi preferencjami. Kupisz drogie i profesjonalne buty. Okaże się, że bieganie nie jest dla Ciebie. Buty wylądują w szafie. Nie lepiej tego uniknąć? Liczę jednak na to, że polubisz bieganie i za jakiś czas wrócisz przeczytać coś więcej na temat specjalistycznych butów.

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Koszyczek pełen uroku: pomysły na piękne ozdoby wielkanocne

Piękne ozdoby do koszyczka wielkanocnego mogą całkowicie odmienić nawet...

Jak stres wpływa na rozwój dziecka?

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak nie bawić się z małym dzieckiem? Zachowania opiekuna, które mogą być źródłem strachu dziecka.

Czy wiesz, że mimo najlepszych chęci niektóre zachowania opiekunów,...

Jak wczesne doświadczenia z dzieciństwa wpływają na funkcjonowanie w dorosłym życiu? Style przywiązania.

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak budować pewność siebie?

Czy zdarzyło Ci się myśleć, że większość osób wokół...

Kto powinien płacić w restauracji?

Każdy z nas nie raz zadawał sobie pytanie, kto...
0
Would love your thoughts, please comment.x