Jak przygotować się do karmienia piersią?

Udostępnij

Wkrótce zostaniesz mamą? Narodziny bobasa to bez wątpienia prawdziwa rewolucja w życiu całej rodziny. Zapewne już zaczęłaś lub wkrótce zaczniesz zauważać pierwsze zmiany zachodzące w swoim ciele, które stopniowo, każdego dnia będzie przygotowywać Cię do najważniejszej roli w życiu. Z czasem na przykład Twoje piersi staną się większe i obrzmiałe, aż pewnego dnia możesz nawet zauważyć, że wypływa z nich tzw. siara. Jak przygotować się do karmienia piersią i co warto wiedzieć na ten temat jeszcze zanim na świecie pojawi się dziecko?

Jak przygotować się do karmienia piersią – zaufaj naturze

Wbrew pozorom, aby przygotować się do karmienia piersią, nie musisz robić nic specjalnego. Wszystko w zasadzie będzie dziać się samoistnie i naturalnie, po to, by Twoje ciało było jak najlepiej przystosowane do roli matki. Za sprawą burzy hormonów, którą przeżyjesz w okresie ciąży, a przede wszystkim estrogenów oraz progesteronu, piersi zaczną stopniowo stawać się coraz większe, cięższe i bardziej bolesne. Wraz z postępującą ciążą zauważysz, że otoczki sutków zrobią się ciemniejsze i pojawią się na nich gruczoły Montgomery’ego. W czasie, gdy w Twoim ciele będzie rósł maluszek, kanaliki mlekowe oraz komórki odpowiedzialne za produkcję mleka zaczną się rozwijać. W końcu do piersi zacznie dopływać więcej krwi, a pewnego dnia możesz choć nie musisz zauważyć także, że wycieka z nich charakterystyczna, żółta substancja, czyli siara – pierwszy, a zarazem najbardziej wartościowy pokarm, który będzie bombą witaminową dla Twojego dziecka.

Jak przygotować się do karmienia piersią – zdobywaj wiedzę

Wiesz już, że nie ma żadnej ściśle określonej listy podpowiedzi, które pomogłyby Ci przygotować się do karmienia piersią. Najważniejsze będzie dziać się bowiem samoistnie, wraz z postępującą ciążą. To, co pozostaje po Twojej stronie w ramach przygotowań do karmienia piersią to zdobywanie wiedzy, dzięki czemu będziesz bardziej świadoma tego, co dzieje z Twoim ciałem.

Porozmawiaj na ten temat z lekarzem lub położną, czytaj poradniki, publikacje naukowe, ale też dowiedz się jak najwięcej na temat urządzeń, które mogą przydać Ci się podczas karmienia piersią. Świetnym źródłem wiedzy jest np. strona https://www.philips.pl/c-m-mo/laktatory-i-produkty-do-pielegnacji/pielegnacja-piersi/najnowszy – znajdziesz na niej zarówno informacje o przydatnych urządzeniach i akcesoriach, a także wartościowe artykuły, które pomogą Ci  się przygotować do karmienia malca. Cennym wsparciem bez wątpienia będzie też doświadczona położna lub doradca laktacyjny – wprowadzi Cię w ten temat od podstaw i pokaże, jak przystawiać bobasa do piersi.

Jak przygotować brodawki do karmienia piersią?

Zdarza się, że niektóre panie zgodnie ze starą wiedzą na krótko przed terminem porodu pocierają i intensywnie masują brodawki oraz sutki, by w pewnym stopniu przygotować je do intensywnego obciążenia, jakie czeka je po narodzinach dziecka. Tymczasem to błąd i strata czasu – przez takie działanie możesz jedynie sprawić, że brodawki i sutki zaczną Cię boleć, zaś skóra wokół stanie się podrażniona. W rezultacie, gdy bobas pojawi się już na świecie i przyjdzie pora na pierwsze przystawienie go do piersi, możesz odczuwać ból i karmienie będzie sprawiać Ci więcej trudności. Pamiętaj, żeby również i pod tym względem zaufać naturze – znaczną część pracy wykonają za Ciebie hormony. Naucz się jedynie prawidłowej techniki przystawiania noworodka do piersi, by malec mógł efektywnie ssać, nie raniąc przy tym Twoich sutków i brodawek.

Przygotowanie do karmienia piersią – co Ci się może przydać?

Ciąża to odpowiednio długi czas, żebyś mogła właściwie przygotować się do nowej roli i kupić wszystko, czego możesz potrzebować już od pierwszych wspólnych chwil z dzieckiem. Na liście zakupów koniecznie uwzględnij między innymi urządzenia i akcesoria, które ułatwią Ci karmienie piersią i sprawią, że cały ten proces będzie bardziej komfortowy.

Co może Ci się przydać?

  • Laktator – przyda się np. wtedy, gdy będziesz chciała odciągnąć nadmiar pokarmu lub, gdy zajdzie potrzeba, by niemowlaka nakarmił ktoś inny. Do wyboru masz laktatory ręczne oraz elektryczne – te drugie to nowoczesne urządzenia, które odciągną pokarm właściwie za Ciebie. Niektóre modele mają uniwersalne rozmiary lejków, szeroki wybór ustawień (różne poziomy stymulacji i odciągania pokarmu), funkcję pamięci i są intuicyjne w obsłudze, dzięki czemu bez problemu poradzisz sobie z odciąganiem mleka.
  • Biustonosz do karmienia – to zdecydowanie coś, co powinna mieć każda karmiąca mama. Taki biustonosz musi być wygodny i dobrze dopasowany do ciała (szersze ramiączka), by właściwie podtrzymywał wypełnione mlekiem piersi. Umiejętnie dobrany model powinien mieć też odpinane miseczki, umożliwiające bezproblemowe karmienie – bez konieczności zdejmowania biustonosza.
  • Wkładki laktacyjne – niewielkie, dyskretne wkładki przydadzą Ci się w sytuacjach awaryjnych, np. gdy pokarm będzie wyciekał z piersi w niespodziewanych momentach. Dzięki nim ochronisz zarówno bieliznę, jak i ubrania przed plamami.
  • Maść łagodząca – warto mieć ją zawsze pod ręką. W razie potrzeby wykorzystaj ją do posmarowania brodawek i sutków. Maść działa łagodząco na podrażnienia i pomoże Ci zwalczyć ból.
  • Poduszka do karmienia – ułatwi wygodne ułożenie bobasa na czas karmienia. Za sprawą specjalnie opracowanego kształtu, karmienie brzdąca powinno być dla Ciebie łatwiejsze i wygodniejsze.

Artykuł sponsorowany

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Koszyczek pełen uroku: pomysły na piękne ozdoby wielkanocne

Piękne ozdoby do koszyczka wielkanocnego mogą całkowicie odmienić nawet...

Jak stres wpływa na rozwój dziecka?

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak nie bawić się z małym dzieckiem? Zachowania opiekuna, które mogą być źródłem strachu dziecka.

Czy wiesz, że mimo najlepszych chęci niektóre zachowania opiekunów,...

Jak wczesne doświadczenia z dzieciństwa wpływają na funkcjonowanie w dorosłym życiu? Style przywiązania.

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak budować pewność siebie?

Czy zdarzyło Ci się myśleć, że większość osób wokół...

Kto powinien płacić w restauracji?

Każdy z nas nie raz zadawał sobie pytanie, kto...
0
Would love your thoughts, please comment.x