Jak powinno się dbać o serce?

Udostępnij

Czy wiecie, że choroby układu krążenia to najczęstsze przyczyny zgonów w naszym kraju? Na temat zapobiegania chorobom serca można by pisać bez końca. Chciałabym jednak omówić tu chociaż podstawy, które pozwolą zadbać o jego dobry stan.

Oznacza to, że choroby serca stanowią statystycznie dużo większe zagrożenie niż nawet bardzo groźne nowotwory. Dlatego tym bardziej warto zastanowić się nad tym, jak zadbać o swoje serce.

Zacznij od badań

Bardzo istotne w dbania o zdrowie są badania, które powinny być wykonywane regularnie. Do podstawowych badań potrzebnych do kontroli serca na pewno możemy zaliczyć pomiar ciśnienia, lipidogram i badanie glukozy we krwi oraz EKG. Młode osoby bardzo często myślą, że nie powinny mieć problemów ze złymi wynikami badań. Wpływ na to mogą mieć jednak zaburzenia metaboliczne, czy styl życia.

Dieta dla serca

Duże znaczenie przy zapobieganiu chorobom serca ma odpowiednia dieta. Najlepszym wyborem będzie dieta śródziemnomorska, która bazuje na warzywach, rybach i zdrowych tłuszczach. I tu kolejna ciekawostka. W Grecji jest najmniejsza zachorowalność na choroby serca w europie, właśnie za względu na dietę.

Aktywność fizyczna

Wiem, że brak czasu nie sprzyja regularnej aktywności fizycznej. Mimo wszystko, aby dbać o serce, powinniśmy zmotywować się do minimum 3 treningów w tygodniu, które nie będą krótsze niż 30 minut. Dodatkowo warto też dbać o to, aby regularnie wykonywać co najmniej 7 tysięcy kroków dziennie.

Jak jeszcze dbać o serce?

Duże znaczenie będzie miało też unikanie nałogów. Palenie, czy picie dużej ilości alkoholu nie będzie dobrym rozwiązaniem. Dodatkowo powinniśmy starać się unikać stresu, a jeśli już się pojawi, odpowiednie sobie z nim radzić. Czynnikiem ryzyka do chorób serca jest też otyłość, dlatego warto dbać o odpowiednią wagę.

Kiedy ostatnio wykonywaliście badania kontrolne?

Related Posts

Polecane

Ciąża tydzień po tygodniu – co warto wiedzieć?

Ciąża to niezwykły czas w życiu całej rodziny. Warto wiedzieć...

Co to jest odruch Moro?

Odruch Moro jest to fizjologiczny odruch bezwarunkowy charakterystyczny dla...

Zielona herbata – dlaczego warto ją pić?

Zielona herbata cieszy się bardzo dużą popularnością, również w...

Jak dobrać muchę do stylizacji?

Wybór odpowiedniej muchy często okazuje się bardzo trudnym zadaniem....

Co przyszła mama powinna wiedzieć o pierwszych 8 tygodniach rozwoju ciąży

Pierwsze tygodnie ciąży to okres embrionalny. Rozpoczyna się od...

8 grup produktów, których nie może zabraknąć w zdrowej diecie

Chyba każdemu z nas zależy na zdrowym i sprawnym...
0
Would love your thoughts, please comment.x