Dlaczego czasem warto popłakać?

Udostępnij

W życiu każdego człowieka przychodzi taki dzień, który ja nazywam dniem w kropki. Dzień, w którym jest nam trudno. Dzisiaj kilka razy usłyszałam słowa: -„nie płacz”. Powiedziała je mama przed przedszkolem do małej dziewczynki. Chwilę potem jakiś tata krzyknął do swojej pociechy: – „Nie becz”. Skoro usłyszałam to kilka razy, to pomyślałam, że to nie przypadek, tylko inspiracja do podzielenia  się moimi przemyśleniami? Mam nadzieję, że Ci się przydadzą.

Dlaczego płaczemy?

Płacz jest jednym z najstarszych mechanizmów obronnych naszego organizmu, a jego rola w zachowaniu zdrowia psychicznego jest bardzo niedoceniana. W naszym społeczeństwie, w którym promuje się między innymi postawę spokoju, łzy są uznawane za oznakę słabości i coś niepożądanego.

Czy wiesz, że płacz ma wiele pozytywnych aspektów?

  • Uwalnia nagromadzone emocje, które trzymamy w sobie.
  • Jest dobrym sposobem na rozładowanie napięcia i stresu.
  • Może być pomocny w lepszym zrozumieniu własnych  uczuć i przyczyn ich powstawania.
  • Płacz jest silnym środkiem komunikacji niewerbalnej,  dzięki któremu możemy wyrażać nasze uczucia, których nie da się łatwo wyrażać słowami, chociażby potrzebę otrzymania pomocy, zrozumienia czy wsparcia. Może więc łączyć nas z innymi ludźmi.

Płacz poprawia nastrój.

Wylane łzy poprawiają nam  nastrój, co potwierdzają badania. Po płaczu odczuwamy ulgę i spokój. Może Cię zaskoczę, ale badania wykazały, że po płaczu nasz organizm produkuje oksytocynę i endorfiny, czyli hormony szczęścia wspomagające dobre samopoczucie i powodujące redukcję bólu fizycznego i emocjonalnego. Zdarzyło ci się śmiać po płaczu? Ponadto płacz reguluje system nerwowy poprzez obniżenie poziom kortyzolu, hormonu stresu i pomaga nam w powrocie do równowagi psychicznej.

Dlaczego tak bardzo wstydzimy się łez?

Od najmłodszych lat zostaliśmy przyzwyczajeni, że płacz jest czymś niepożądanym. Ile to razy jako dzieci słyszeliśmy, żeby nie płakać, bo przecież nic się nie stało. Nie ważne, że z otartego kolana płynęła krew, ważne było, żeby szybko przestać płakać i ukryć swoje emocje. Dla osób w naszym otoczeniu komunikat płaczem bywał po prostu trudny i niepożądany, dlatego większość z nas nauczyła się skutecznie ukrywać swoje łzy.

Nie bój się płakać – to naturalna, zdrowa reakcja organizmu, która pozwala lepiej radzić sobie z emocjami i żyć bardziej  harmonijnie. Nie gromadź w sobie negatywnych emocji- nie zamrażaj się, daj im ujście. A jak pomyślisz, że to wstyd, to akurat w tym przypadku użyłabym  powiedzenia, które trochę zmodyfikuję, a brzmi ono: „Niech się wstydzi, ten kto widzi” –  i ocenia.
Dobrego dnia

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Jak bez stresu przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia?

Chyba każdy z nas chciałby, żeby okres świąteczny był...

Jak radzić sobie z jesienną chandrą?

Wczesna jesień to piękna pora roku, pełna kolorowych liści...

Prawo do wolności wypowiedzi. Gdzie przebiega granica? 

Jakiś czas temu w sieci natknęłam się na artykuł,...

Psychika pracowników – nowe wyzwania dla firm

Dynamiczne zmiany w środowisku pracy odciskają swoje piętno na...

Jak obniżyć poziom lęku? Sprawdzone ćwiczenia techniki

W dzisiejszym, pełnym wyzwań świecie, lęk staje się coraz...

Jak dbać o zdrowie w okresie menopauzy? -Naturalne metody na poprawę samopoczucia

Menopauza to naturalny etap w życiu kobiety, związany z...
0
Would love your thoughts, please comment.x