Co zrobić z choinką po świętach?

Udostępnij

Choinka to jeden z symboli świąt Bożego Narodzenia. Pięknie udekorowana, rozbłyskująca światełkami, wprowadza do domu świąteczny nastrój. Wszystko ma swój czas, przychodzi więc moment, w którym musimy pomyśleć co zrobić z choinką po świętach? Czy można ją wyrzucić do śmieci, czy lepiej posadzić na zewnątrz? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jaki rodzaj choinki mieliśmy.

Co zrobić z choinką bez systemu korzeniowego?

Jeśli zdecydowaliśmy się na choinkę naturalną np. świerk lub jodłę bez systemy korzeniowego, to po świętach warto poddać ją biodegradacji. Można to zrobić na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest wyrzucenie drzewka do specjalnego pojemnika, który znajduje się w większości altanek śmietnikowych lub wystawić ją w miejsce wyznaczone przez administrację budynku. Choinki w takich pojemnikach są poddawane procesowi rozkładu i są wykorzystywane jako nawóz lub ekologiczne biopaliwo ogrzewające domy i mieszkania. Choinek nie wrzucamy do pojemników na śmieci zmieszane.

Co zrobić z choinką w donicy?

Jeżeli wybrałeś choinkę w donicy, ale taką wyhodowaną w pojemniku i przeznaczoną do wsadzenia do gruntu, z mocnym systemem korzeniowym, to po świętach warto przygotować ją do posadzenia na zewnątrz. Oczywiście, nie wszystkie choinki nadają się do tego celu, dlatego jeśli mamy wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą, aby sprawdzić czy nasza choinka będzie mogła przetrwać na zewnątrz. Jeżeli wiemy, że tak, nie można od razu wystawić drzewka na chłód szczególnie jeśli na zewnątrz jest mróz. Trzeba umieścić je w pomieszczeniu, w którym temperatura oscyluje w granicach 5 – 10 stopni Celsjusza np. garażu czy jasnej piwnicy. Jeżeli na zewnątrz nie ma mrozów i mamy sprzyjające warunki możemy wykopać dół, w którym umieszczamy donicę i przysypujemy ją ziemią.

Jeżeli nie posiadasz własnego ogrodu, to sprawdź czy w Twojej okolicy organizowane są poświąteczne zbiórki drzewek. Coraz więcej miast przeprowadza takie akcje. Możesz, również skontaktować się z  pobliską szkółką leśną lub plantacją i tam po uzgodnieniu oddać drzewko w donicy do ponownego zasadzenia.

Przechowywanie choinki sztucznej

Jeśli wybraliśmy choinkę sztuczną, sprawa jest prosta – wkładamy ją do pudełka i przechowujemy do następnego roku. Należy jednak pamiętać o tym, aby ją dokładnie oczyścić i delikatnie złożyć, aby jej nie uszkodzić w trakcie przechowywania. Przechowujemy ją najlepiej bez dostępu światła, aby pod jego wpływem nie odbarwiły się gałązki.

Jak widzisz naturalna choinka po świętach, może zyskać drugie życie. Warto jej je dać.

 

 

 

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Jak podejmować dobre decyzje? Kluczowe wskazówki i narzędzia.

Podjęcie właściwej decyzji może być trudnym zadaniem, szczególnie gdy...

6 sposobów na to jak radzić sobie z krytyką

Krytyka nie jest łatwa do przyjęcia, nawet jeśli się...

12 faktów na temat ADHD

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób postrzega siebie samych...

Koszyczek pełen uroku: pomysły na piękne ozdoby wielkanocne

Piękne ozdoby do koszyczka wielkanocnego mogą całkowicie odmienić nawet...

Jak stres wpływa na rozwój dziecka?

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak nie bawić się z małym dzieckiem? Zachowania opiekuna, które mogą być źródłem strachu dziecka.

Czy wiesz, że mimo najlepszych chęci niektóre zachowania opiekunów,...
0
Would love your thoughts, please comment.x