Blue Monday – co to jest i kiedy wypada w 2022?

Udostępnij

Blue Monday w 2022 roku wypada w poniedziałek 17 stycznia. Skąd wzięła się jego nazwa i dlaczego to właśnie tego dnia mamy czuć się źle?

Według teorii psychologa Cliffa Arnalla to właśnie w Blue Monday możemy czuć się wyjątkowo źle. Jeśli chcielibyśmy przetłumaczyć nazwę tego dnia, to Blue Monday oznacza dla nas smutny lub depresyjny poniedziałek. Podobno jest to najbardziej przygnębiający dzień w całym roku.

Jak powstał Blue Monday?

Określenie to zostało wprowadzone w 2004 roku przez psychologa o imieniu Cliff Arnall. Stworzył on wzór matematyczny, według którego udało mu się wyznaczyć najbardziej przygnębiający dzień w roku. Wzór ten uwzględniał różne zmienne takie jak: czynniki meteorologiczne w tym pogodę, krótki dzień oraz małą ilość słońca. Wpływa na niego też stan konta, w tym debety, które pojawiają się w portfelach ludzi po okresie świątecznym. Nakłada się na to też niski poziom motywacji do działania, ze względu na to, że właśnie w tym momencie uświadamiamy sobie, że nasze postanowienia noworoczne znowu nie zostaną spełnione.

Kiedy wypada Blue Monday w 2022?

Najbardziej depresyjny dzień roku, to zawsze trzeci poniedziałek stycznia. Oznacza to, że w tym roku wypada on dokładnie 17 stycznia. Co prawda do 2011 roku za Blue Moday uznawało się ostatni poniedziałek pełnego tygodnia w styczniu, ale względy finansowe spowodowały, że autor tego pomysłu uznał, że ten smutny dzień przeżywamy wcześniej.

Jak sobie radzić z Blue Monday 2022?

Blue Monday uznaje się za sumę spadku nastroju, problemów finansowych oraz słabej pogody, która nie motywuje nas do działań. Na to wszystko możemy jednak znaleźć kilka rozwiązań, które pomogą nam uniknąć złego samopoczucia. Przede wszystkim zadbaj o to, aby odpowiednio się wyspać i standardowo unikaj korzystania z elektroniki i kontaktu ze światłem niebieskim przed snem. Możesz też wybrać się na niedzielny spacer, aby przed snem odpowiednio się natlenić. Dodatkowo możesz też zaplanować sobie kilka rzeczy do wykonania w poniedziałek, co powinno pomóc Ci uniknąć depresji związanej z brakiem realizacji postanowień. Mimo wszystko postaraj się też unikać zadań, których nie chcesz wykonywać. Pamiętaj, że nie zawsze warto narzucać sobie wykonywanie obowiązków, które nie sprawiają nam przyjemności. W tym dniu możesz też wybrać się na trening. Aktywność fizyczna zawsze podnosi endorfiny, dzięki którym czujemy się lepiej.

Czy Blue Monday naprawdę istnieje?

Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Blue Monday jest raczej związany z przesądami i często jest podważany przez naukowców. Co więcej, nawet sam twórca nie do końca poważnie traktuje swoją teorię. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że problem depresji jest znacznie bardziej skomplikowany, a Blue Monday jest bardziej terminem marketingowym.

Jeśli czujesz przygnębienie i zmęczenie, rozważ wizytę u specjalisty, który pomoże Ci zdiagnozować przyczynę problemów.

Related Posts

Polecane

Jak uprościć swoje życie?

Czy Ty też coraz częściej gonisz w przysłowiową piętkę?  Zastanawiasz...

Jak zaoszczędzić pieniądze?

W obecnych czasach coraz częsciej zastanawiamy się jak zaoszczędzić...

Fotelki dla dziecka – jak wybrać?

Foteliki dla dziecka to obowiązkowy sprzęt każdego rodzica. Jak...

Jak szybko oczyścić kurki?

Sezon na kurki trwa zwykle od czerwca do października....

Jak dobrze wychować dziecko?

To pytanie nurtuje wielu rodziców. Niełatwo znaleźć jednoznaczną odpowiedź....

Jak żyć długo i szczęśliwie?

To pytanie nurtuje wiele osób. Odpowiedź nie jest skomplikowana....
0
Would love your thoughts, please comment.x