Blue Monday w 2024 roku wypada w poniedziałek 15 stycznia. Skąd wzięła się jego nazwa i dlaczego to właśnie tego dnia mamy czuć się źle?
Według teorii psychologa Cliffa Arnalla to właśnie w Blue Monday możemy czuć się wyjątkowo źle. Jeśli chcielibyśmy przetłumaczyć nazwę tego dnia, to Blue Monday oznacza dla nas smutny lub depresyjny poniedziałek. Podobno jest to najbardziej przygnębiający dzień w całym roku.
Jak powstał Blue Monday?
Określenie to wprowadził w 2004 roku psycholog Cliff Arnall. Stworzył on wzór matematyczny, według którego udało mu się wyznaczyć najbardziej przygnębiający dzień w roku. Wzór ten uwzględniał różne zmienne takie jak: czynniki meteorologiczne, krótki dzień oraz małą ilość słońca. Wpływ na nasze samopoczucie miał mieć też stan naszego konta, w tym debety, które pojawiają się w portfelach ludzi po okresie świątecznym. Cliff Arnall uwzględnia także niski poziom motywacji do działania, ze względu na to, że właśnie w tym okresie ludzie uświadamiają sobie, że ich postanowienia noworoczne znowu nie zostaną spełnione.
Kiedy wypada Blue Monday w 2024?
Najbardziej depresyjny dzień roku, to zawsze trzeci poniedziałek stycznia. Oznacza to, że w tym roku wypada on dokładnie 16 stycznia. Co prawda do 2011 roku za Blue Moday uznawało się ostatni poniedziałek pełnego tygodnia w styczniu, ale względy finansowe spowodowały, że autor tego pomysłu uznał, że ten smutny dzień przeżywamy wcześniej.
Jak sobie radzić z Blue Monday 2024?
Blue Monday uznaje się za sumę spadku nastroju, problemów finansowych oraz słabej pogody, która nie motywuje nas do działań. Na to wszystko możemy jednak znaleźć kilka rozwiązań, które pomogą nam uniknąć złego samopoczucia. Przede wszystkim zadbaj o to, aby odpowiednio się wyspać i standardowo unikaj korzystania z elektroniki i kontaktu ze światłem niebieskim przed snem. Możesz też wybrać się dzień wcześniej na niedzielny spacer, aby przed snem odpowiednio się dotlenić. Dodatkowo możesz też dobrze zaplanować rzeczy, które masz do wykonania w poniedziałek. Nie ma sensu brać na siebie zbyt wiele w tym czasie i nie zamartwiać się niepotrzebnie, co powinno pomóc Ci uniknąć złego nastroju związanego z brakiem realizacji postanowień. Postaraj się też unikać zadań, których nie chcesz wykonywać i mogą one poczekać. Pamiętaj, że nie zawsze warto zmuszać się do wykonywania obowiązków, które nie sprawiają nam przyjemności. W tym dniu możesz też wybrać się na trening czy spacer. Aktywność fizyczna zawsze podnosi endorfiny, dzięki którym czujemy się lepiej.
Czy Blue Monday naprawdę istnieje?
Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedź na to pytanie. Blue Monday jest raczej związany z przesądami i często jest podważany przez naukowców. Co więcej, nawet sam twórca nie do końca poważnie traktuje swoją teorię. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że problem depresji jest znacznie bardziej skomplikowany, a Blue Monday jest bardziej terminem marketingowym.
Jeśli czujesz przygnębienie i zmęczenie, rozważ wizytę u specjalisty, który pomoże Ci zdiagnozować przyczynę problemów.