Jak radzić sobie z toksycznymi ludźmi i chronić swoje zdrowie psychiczne?

Udostępnij

W dzisiejszych czasach, niestety, spotkanie toksycznych ludzi jest niemal nieuniknione. Mogą to być osoby w naszym otoczeniu prywatnym lub zawodowym, które wpływają negatywnie na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. W tym tekście postaram się krótko omówić, jak radzić sobie z toksycznymi osobami i chronić swoje zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie.

Kim są toksyczni ludzie?

Są to osoby, które wprowadzają negatywne emocje i myśli do naszego życia. Mogą to być ludzie, którzy nas krytykują, manipulują, wykorzystują, niszczą naszą wiarę we własne możliwości itp. Nie słyszymy od nich miłych rzeczy z wyjątkiem sytuacji, w których czegoś od nas oczekują.

Jakie są sygnały, że mamy do czynienia z toksyczną osobą?

1. Czujemy się źle w jej towarzystwie

Jeśli po spotkaniu z daną osobą czujemy się źle, jesteśmy zirytowani, sfrustrowani, zmęczeni lub przygnębieni, to może być oznaką, że ta osoba jest dla nas toksyczna.

2. Słyszymy ciągłe krytykowanie i narzekanie

Jeśli dana osoba ciągle krytykuje, narzeka i znajduje w naszych i nie tylko naszych działaniach same wady, to może być oznaką toksyczności. Słuchanie ciągle samych negatywnych uwag nie nastraja nikogo pozytywnie i nie wnosi niczego konstruktywnego do naszego życia.

3. Czujemy się wykorzystywani

Osoba toksyczna może próbować nami manipulować lub wykorzystywać nasze słabości, aby osiągnąć swoje cele. Najczęściej jest to osoba, która nie wiele daje od siebie, ale zawsze czegoś potrzebuje od nas, choćby tylko uwagi czy naszego czasu, ale nie potrafi ofiarować nam tego samego.

Jak radzić sobie z toksycznymi ludźmi?

Oto kilka sposobów, jak radzić sobie z toksycznymi ludźmi:

1. Utrzymuj zdrowe granice

Ważne jest, aby utrzymać zdrowe granice i nie pozwolić toksycznej osobie na wpływanie na nasze życie. Starajmy się ustalić pewne granice, aby chronić siebie. Warto uczyć się zdrowej asertywności. Nie czuj się winna/winny, tylko dlatego, że musisz czasem odmówić pomocy, szczególnie osobie, która ciągle czegoś od Ciebie potrzebuje.

2. Czasami unikaj konfrontacji

Nie zawsze warto wdawać się w konfrontacje z toksycznymi ludźmi. Często lepiej jest unikać niepotrzebnych dyskusji i skupić się na swoim własnym rozwoju i komforcie. Niektórym osobom nie da się przedstawić swojego punktu widzenia. One i tak wiedzą lepiej, dlatego nie warto tracić energii na niepotrzebne utarczki.

3. Szukaj wsparcia

Warto szukać wsparcia u ludzi, którzy są pozytywni i wspierający. Dzięki temu łatwiej będzie nam radzić sobie z toksycznymi ludźmi i chronić nasze dobre samopoczucie.

4. Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne

Bardzo ważnym sposobem radzenia sobie z toksycznymi ludźmi, ale także z trudami dnia codziennego jest dbanie o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Staraj się zrobić coś, co sprawia Ci przyjemność, np. czytanie, słuchanie muzyki, spacer, zdrowy sen lub medytacja. Wypoczętej osobie łatwiej jest znieść kłopotliwe sytuacje z trudnymi ludźmi.

Radzenie sobie z toksycznymi ludźmi jest niełatwe, ale możliwe. Mam nadzieję, że tych kilka sposobów, jak chronić swoje zdrowie psychiczne i radzić sobie z trudnymi osobami choć trochę Ci pomoże. Warto pamiętać, że zawsze mamy kontrolę nad swoim życiem i warto zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby chronić swój dobrostan.

Popularne wpisy

Treści znajdujące się w niniejszej witrynie nie stanowią opinii prawnych,
medycznych ani jakichkolwiek porad terapeutycznych, dietetycznych, prawnych
i innych, nie mogą więc być podstawą do podejmowania
decyzji bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Czytaj dalej.

Related Posts

Polecane

Jak podejmować dobre decyzje? Kluczowe wskazówki i narzędzia.

Podjęcie właściwej decyzji może być trudnym zadaniem, szczególnie gdy...

6 sposobów na to jak radzić sobie z krytyką

Krytyka nie jest łatwa do przyjęcia, nawet jeśli się...

12 faktów na temat ADHD

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób postrzega siebie samych...

Koszyczek pełen uroku: pomysły na piękne ozdoby wielkanocne

Piękne ozdoby do koszyczka wielkanocnego mogą całkowicie odmienić nawet...

Jak stres wpływa na rozwój dziecka?

Niemowlę przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od otoczenia...

Jak nie bawić się z małym dzieckiem? Zachowania opiekuna, które mogą być źródłem strachu dziecka.

Czy wiesz, że mimo najlepszych chęci niektóre zachowania opiekunów,...
0
Would love your thoughts, please comment.x